Kuidas valida värvirulli?

 

Suuremateks sise- ja välivärvitöödeks valitakse pintsli asemel tihti hoopis rull. Peamiselt peitub selle võlu kasutuskiiruses. Teine oluline põhjus rulli eelistamiseks on rullimustri erinevus värvitud pinnal võrreldes pintsli jäljega. Vaatame üle värvirullide kvaliteedimäärajad.

Kasutaja seisukohalt on kõige olulisem rulli materjal, laius ning millise mustri rull jätab värvimisel. Üldine põhimõte on, et ebatasasemale pinnale vali pikema karvaga ja siledatele pindadele madala karvaga rull. Mahukad pikema karvaga rullid suudavad ebatasasel pinnal kanda värvi õnarustesse ning kogu pind saab värvitud. Madala rulliga värvitud pind jääb praktiliselt sile ja ilma rullimustrita. Läikiva ja sileda pinna värvimisel on hästi oluline aluspinna siledus, sest muidu joonistuvad ka väiksed ebatasasused selgelt välja.

Anza rull

Alustame algusest

Rulli valimist alustame sellest, mida üldse on vaja värvida. Üldiselt hakatakse ruumi värvima lagedest, seejärel seinad ja viimasena põrandad. 

Lagede värvimisel kasutatakse tavaliselt paksukarvalist rulli, mis jätab kauni struktuuri (näiteks Anza Rymax). Lae värvimiseks tasuks varuda endale kaks täpselt samasuguse karvaga rulli. Esiteks väike (10-15 cm), mis on otsast karvane. Sellega on hea ära teha nurgad ja kehvemini ligipääsetavamad kohad näiteks kitsamad laepinnad või laelambi ümbrus jne. Teiseks suurem rull (18-25 cm), millega saad mugavalt, ühtlaselt ja kiirelt värvida suurt pinda. Lae- ja seinarulli puhul on oluline, et rullilt ei tilguks ega pritsiks värvi.

 

Tutvu värvirullidega siin

Seina värvimine

Seinte värvimiseks kasuta natuke madalama karvaga rulli. Samadel põhjustel nagu lae värvimisel, varu endale kaks rulli – väiksem ja suurem. Väiksemaga saad lihtsalt värvida pistiku, uste, akende jm ümbrused ning suure rulliga suured pinnad. 

 

Anza populaarseim seina- ja laerull on Platinum Micmex.

Anza

Lisaks võid poelettidelt leida ka väga madala karvaga rulle, mida kasutatakse põhiliselt mööbli värvimiseks. Üldiselt värvitakse rulliga ainult tasapinnalisi    esemeid nagu lauaplaat või uks, sest rull ei suuda värvi kanda ühtlaselt uksele või mööbliesemele, millel on erineva kõrguse või laiusega nikerdused. 

Kõrgemal asuvate pindade värvimisel soovitame kasutada pikendusvart. Isegi kui ulatud ilusti värvima ning tundub nagu vajadus otseselt puudub, on  pikendatav vars mugavamaks värvimiseks ning parema tulemuse nimel tihti vajalik. Pikendusvarrest saad kindlalt kahe käega kinni hoida ja nii väsitab ka  töö vähem.

 

 

 

 

Mööbli värvimiseks sobib ideaalselt Anza Felt viltrull.

Anza

Kui hakkad kaupluses rulli valima näed pakendilt, millise pinna jaoks vastav rull sobib.

Samuti on pakendil olemas väga kergesti arusaadavad piktogrammid, kus selgelt välja toodud, kas tegemist on sise- või välitöödeks mõeldud tarvikuga      ning millisel pinnal seda kasutada.

 

 

 

 

 

Pakenditel on ka pildiga näidatud millise pinna rull jätab:

Pakenditel on ka pildiga näidatud millise pinna rull jätab

Oranziks on märgitud ala, mille värvimiseks maalritarve sobib.

Oranzh märgistus

 

Lisaks on rullid jagatud kolme kvaliteedigruppi:

Parimad on Platinum sarja rullid, Elite sarja rullid on väga head ja Basic sarja rullid on head.

 

Rulle võib karva pikkuse järgi jagada kolmeks – pika, keskmise ja madala karvaga. Et saaksid suurema vaevata sobivale pinnale rulli valida, oleme kokku pannud lihtsa tabeli.

Värvirull Karva pikkus Sobiv pind
Pika karvaga rull 18 – 22 mm Karedam krohv, betoon, tellis, struktuursed pinnad, laed
Keskmise karvaga rull 11 – 12 mm Kipsplaat, kare puit, sile krohv, seinad

Mida pikema karvaga rull, seda suurema mahutavusega see on. Madalama karvaga rullid on küll väiksema mahutavusega, kuid annavad siledama ja vähemstruktuurse lõppviimistluse.

 

Uued populaarsed rullid

Oma kohta värvirullide edetabelis on õigusega vallutamas mikrofiiberrull, näiteks Anza Platinum Micmex. Tegemist on kvaliteetse universaalse rullimaterjaliga, mis sobib kasutamiseks kõikidele värvitüüpidele ja pindadele.

Anza    Anza

 

Mikrokiust värvirulliga saab kiiresti värvida suuri pindu, sest rull imab endasse korraga rohkelt värvi. Värv jaotub pinnale ühtlaselt ning veatult.

 

Rullide areng ei piirdu üksnes uute kanga- ja karvamaterjalide väljatöötamisega. Maalritarvikute riiulitel on näha uusi spetsiaalseid rullitüüpe, mis hõlbustavad levinud tööprotsesse, näiteks distantsrull.

Distantsrulliga värvides saad jätta sirge ja sama kõrgusega värvimata triibu seina üles äärde ilma teibi abita.

Anza

Värvirulli kvaliteeti saad visuaalselt hinnata juba poes. Jälgi, et pind oleks ühtlase välimusega, rulli karvad ei ole lahtiselt ning ääred sirged. Kuna tootmisel pole võimalik sada protsenti kõiki kiuosakesi eemaldada siis pese enne esmast kasutamist rulli vee ja seebiga. Nii saad eemaldada üksikud lahtised ebemed rullilt. Katseta ka rulli käepideme mugavust seda käes hoides. Eriti mugavad käepidemed valmistatakse kahekomponentsetena, kus osa pinda on kõvast ning osa pehmemast kummist. Sellist töövahendit on mõnus käes hoida ja see ei libise käest.  Sõltumata värvi headusest ei ole võimalik saada head tulemust kehva töövahendiga. 

 

Tutvu värvirullidega siin

 

Allolevast tabelist saad hea ülevaate erinevatest rullitüüpidest.

Anza rullide tabel

 

Vaata videost, miks valida Anza värvirull.

Anza värvirull
Vaata videot
Anza värvirull

Rulli valimisel tasub nõu küsida värvimüüjalt.

Asjatundlikku nõu saab küsida ka tasuta Värviliinilt 12011. Oma küsimuse saad meile saata ka e- kirjaga varviliin@ppg.com

Värviliin on avatud E-R 9.00-17.00. Kõne on helistajale TASUTA

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

et
on lisatud lemmikutesse.
on eemaldatud lemmikutest.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color