Kihelkondade värvid

 

Teeme kõik koos oma armsale kodumaale kingituse ja värvime Eesti kihelkonnavärvidesse!

Värvi värav, uks, postkastialus, kummut, tool vm oma kihelkonna värvitoonidesse. Kõigi 105 Eesti kihelkonna värvilahendused ja toonikoodid leiad raamatust „Eesti kihelkondade värvid“, mis valmis koostöös Tikkurila AS-iga Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

 

Värvilahendused ja koodid

 

Raamatus „Eesti kihelkondade värvid“ on Eesti Rahva Muuseumi kogudest valitud iga Eesti kihelkonna kohta üks seeliku muster, millel on määratud ka värvide toonikoodid. Igas kihelkonnas kujunes välja oma värvigamma, mis sõltus kohalikust taimestikust, aga ka inimeste värvimeelest. Samuti on erinev triipude ja ruutude paigutamisviis, nii et üks rahvariideseelik ei sarnane kunagi teisega.

Lisaks riietele võib oma kihelkonna värvitoone kasutada suuremate väiksemate esemete ning pindade värvimiseks nii sees kui väljas.

 

Raamatut saab lehitseda veebis ja see on saadaval ka Vivacolori tooteid müüvate ehituskaupluste toonimisletis - küsi värvimüüjalt kohapeal kasutamiseks.

Vali välja meelepärane värvilahendus ja värvi. Veebis raamatut lehitsedes on mugav detaile suurendada ja näiteks otsida oma kihelkonda „Find“ nupuga.

 

 

Vaata ja lehitse raamatut siit

 

 

Raamat
Kihelkond

Esimesed kaks numbrikombinatsiooni (Pantone ja CMYK-kood ehk neljavärvitrükk) iga värviruudu juures on mõeldud pigem trükitööstusele, disaineritele ja kujundajatele.

 

Alumine ehk kolmas number on tavakasutajale värvitoonide saamiseks Tikkurila värvikaardi järgi. Värvitoonide koodid on valitud Tikkurila Symphony värvikaardilt ja neid saab lasta toonida Vivacolori ning Tikkurila värvitoodetest ehituskauplustes üle Eesti. Toonikoodid on valitud sedavõrd lähedased algsele seelikutoonile, kui seda värvikaart võimaldab.

 

Selleks et näha, millised on raamatus või ekraanil toodud värvikoodide reaalsed toonid sise- ja välisvärvidest, soovitame küsida ehituskaupluse värvimüüjalt Tikkurila Symphony värvikaarti.

 

Valgus mõjutab värvitooni. Vaata kindlasti värvilehviku tooninäidist samasuguses valguses nagu on kohas, kus plaanid midagi värvida. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam, samuti on see erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kindlaim reegel on see, et kui kahtled värvitooni sobivuses, siis lase toonida väike purk värvi ja võõpa sellega umbes ruutmeetrisuurune pind üle. Näiteks seinavärvi tooni valimiseks kasuta Color Test väikepurki, mööblivärvi valimiseks Furniture 30 toote 0,225L purgisuurust. Õige värvitoon tuleb välja alles pärast kuivamist. Purgis olev toon on alati heledam kui lõpptulemus. Tunnetust mõjutavad veel teised toonid antud värvitooni kõrval. Näiteks roheline kollase kõrval tundub teistsugune kui lilla kõrval. Samuti mõjutavad tajutavat värvitooni mööbel ja sisustus.

 

 

Millises kihelkonnas elad?

Uuri välja millises kunagises kihelkonnas Sinu kodu asub. Kihelkondade jaotust saad vaadata Delfi kaardilt, valides "Eesti kihelkonnad" kaardikihi. Suurematel teedel on kihelkonna piirid märgistatud pruuni teeviidaga.

 

 

Kaart
Teeviit

 

Värvitööd

Pinna ettevalmistamine

 

Esmalt vaata üle värvitava pinna seisukord ning planeeri eeltööd. Mõtle läbi, kas pinda on vaja enne puhastada, pesta, immutada, pahteldada, lihvida, kruntida vms. Vana eseme puhul võib eeltöö võtta rohkemgi aega kui värvimine, nii et värvimist peaks pikemalt ette planeerima.

Välisvärvimise puhul on vaja kindlasti arvestada ilmastikutingimustega. Vaata ka sise- ja välisvärvimise tööjuhendeid ning õppevideoid.

 

Nõu saad küsida ka Vivacolori Värviliinilt. Helista tasuta numbril 12011 või kirjuta varviliin@ppg.com. Värviliin on avatud E-R kl 9-17.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

Tool
Aed

 

Triipude värvimine

 

Esmalt tee täpne plaan, kuidas soovid triipe esemele kanda.

Püstitriibud muudavad pinna kitsamaks ja kõrgemaks, horisontaalsed aga laiemaks. Võib-olla on mõttekas värvida esmalt kogu pind ühe tooniga, mida esineb triipudes kõige rohkem. Sel juhul tuleb läbi mõelda, kas seda saab üle värvida teiste toonidega.

 

Märgi triibukohad pinnale maalriteibiga või hariliku pliiatsiga, alustades pinna keskelt ja liikudes äärte poole. Kui teed vaba käega suuremale pinnale triipe, siis on hea enne märkida ära triibu alumine ja ülemine ots ning võib-olla ka keskkoht, et triibud viltu ei jookseks. Võta abiks mõõdulint, lood ja vajadusel ka sõber, sest mitmekesi on seda palju tõhusam teha. Juhul kui kasutad maalriteipi triipude märkimiseks ja triibutoone on palju, siis tuleb varuda päris palju teipi. Neid on eri laiustega, nii et kui leiad sama laiusega teibi nagu plaanitud triip, siis see kindlasti lihtsustab tööd. Jälgi, et teip saaks korralikult ja sirgelt vastu pinda surutud, muidu läheb värv teibi alla. Eriti sirge joone saad teha näiteks Tesa Precisioni teibiga. Kui tahad teha just kõverat triipu, siis kasuta märkimiseks kõverteipi. Kui kasutad teipi, siis võid triibud pinnale kanda pintsli või rulliga.

Kirst
Sahtli värvimine

Vaba käega pintsliga maalides on suur vahe selles, millist pintslit kasutada. Näiteks Anza kaubamärgi all on välja töötatud just sirgete joonte värvimiseks mõeldud kolmnurkne pintsel, samuti nimega Precision, millega saab sirged jooned ilma maalriteipi kasutamata. Väga peenikeste triipude puhul läheb vaja lisaks ka maalimispintsleid. Kõrvuti olevaid triipe ei saa järjest värvida, sest värsked värvitõmbed võivad seguneda. Seega värvi need üle ühe triibu ja nii, et kõrval olev triip on juba kuivanud või veel värvimata.

 

Esmalt värvi esimesed triibud ära, lase kuivada ja seejärel värvi sama triip teist korda. Alles siis võta teip ära. NB! Lase varem värvitud triipudel korralikult kuivada, enne kui paned maalriteibi juba värvitud triipude peale. Liiga vara pandud teip võib värvitud koha lahti tõmmata. Teine äärmus on see, et teip jäetakse liiga kauaks pinnale, nii et teibijääke ei saa enam sealt ära.

 

Värvimist lihtsustab see, kui võtta kasutusele sama palju pintsleid, kui on värvitoone. Siis ei pea pintsleid alatasa pesema teise tooni värvimiseks. Tark oleks ka ühekorraga ära värvida kõik triibud, mis on sama tooni ja alles seejärel võtta ette teised toonid.

 

Tutvu Anza pintslitega siin

Vaata õppevideoid

 

Vaata videost, kuidas värvida kihelkonnavärvides

Kihelkonnavärvid
Kuusalu kihelkonnatriipudes garaaž
Postkastitahvel kihelkonnatriipudes
Kihelkonnatriipudes aed
et
on lisatud lemmikutesse.
on eemaldatud lemmikutest.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color