Värvi ostmine

 

Vaadates värvikaupluses pikki värviriiuleid, tundub esialgu õige toote leidmine üsnagi keeruline. Lahenduse leiab aga kiiresti allolevate küsimuste abil. Kindlasti tasub nõu pidada ka kaupluse värvimüüjaga, kes oskab soovitada just teie soovidele vastava toote.

 

Millises ruumis plaanid värvida?

Igale pinnale on välja töötatud vastav värvitoode, mis peab kestma tingimustes, kuhu värv on mõeldud.

Näiteks köögis ja vannitoas tuleks värvida pesemis- ja kulumiskindla (tavaliselt kõrgema läikega) värviga, kuid elu- või magamistoa lakke sobib täismatt värv, mis ei vaja puhastamist.

Samuti ei ole sisetöödeks mõeldud värv piisavalt tugeva värvikilega, et vastu pidada välistingimustes. Valides pinnale õige värvitoote, kestab pind kaua kaunina ja värvimistöid pole vaja igal aastal uuesti ette võtta.

 

Loe, kuidas valida värvi erinevatesse ruumidesse

 

 

Kas pind vajab kruntimist?

primer1_image_rgb_ok_weebi.jpgPind võib vajada kruntimist erinevatel põhjustel:

 

✔ Metallpinna kruntimine on vajalik roostetamise vältimiseks. 

✔ Puitpinda tuleb kruntida selleks, et pinnavärv nakkuks puidule.

✔ Puitpinna oksakohti krunditakse puidu vaigu väljumise tõkestamiseks.    

✔ Seinte ja lagede kruntimine on eriti tähtis, kui pind on kohtpahteldusega.

✔ Ilma kruntimata imab aluspind erinevalt pinnavärvi ja lõpptulemusena võib pind jääda erineva läikega.    

✔ Nõrka krohvpinda tuleb kruntida parema nakkuvuse ja pinna tugevdamise eesmärgil alküüdkrundiga.    

✔ Pinnad, kus on nikotiini- või niiskuselaigud, vajavad kindlasti erikrunti, et määrdunud kohad pinnavärvist läbi ei imbuks.    

✔ Kruntimine võib olla vajalik ka näiteks ühelt värvitüübilt teisele üleminekuks (näit. õlivärviga värvitud pinna üle värvimisel lateksvärviga).

 

Kruntvärv imendub hästi aluspinda, ühtlustab erinevate pindade poorsusi ja moodustab ühtlaselt nakkuva aluspinna pinnavärvile. Kruntvärvil ei ole oluline omada head kattevõimet, sest pind värvitakse üle viimistlusvärviga. Kruntimine vähendab pinnavärvi kulu ja tagab kestva tulemuse.

Informatsiooni, kas pind vajab kruntimist, leiad ka etiketilt või tööjuhisest. Kindlasti tasub nõu pidada kaupluse värvimüüja või maalriga, et otsustada kruntimise vajalikkuse üle.

 

Kas valida veepõhine või lahustibaasil värv?

vivacolor_green_line.jpg

 

Kindlasti on meeldivam värvida veepõhise värviga, mis on vähese lõhnaga, kergesti pinnalekantav, kuivab kiiresti ja töövahendid saab puhtaks veega. Tänapäeval pakutakse peaaegu kõikidele sisepindadele vesialuselisi värvitooteid.

 

Loe siit, miks eelistada veepõhiseid värve

 

 

 

 

 

 

 

Ka lahustibaasil värvil on teatud pindadel kasutades omad eelised. Lahustibaasil tooted imenduvad hästi aluspinda, moodustavad pestava, kulumiskindla kile ja tasanduvad hästi. Saadaval on tiksotroopsed alküüdvärvid, mis ei tilgu ega voola. Lahustibaasil värvide kasutamine on levinud näiteks metall- ja puitpinnal (aknad, uksed, mööbel).

Varem värvitud fassaad on kõige kindlam üle värvida samatüübilise värviga. Uue pinna puhul on värvitüübi valikul olulisteks näitajateks ka, millise pinna värv jätab (vt kaupluses värvinäidiseid), milline on toote läikeaste (lahustibaasil tooted tavaliselt kõrgema läikega), toonivalik ja hind.

Millise läikeastmega värv valida?

Esmalt otsusta, kas eelistaksid vastaval pinnal läikivat või pigem matti värvipinda. Värvidel on 6 läikeastet, mis on äratoodud ka toote purgil:

  • Täisläikiv 90-100    
  • Läikiv 60-89    
  • Poolläikiv 30-59    
  • Poolmatt 11-29    
  • Matt 6-10    
  • Täismatt 0-5

Üldjuhul kehtib reegel, et mida läikivam värv, seda tugevam värvikile moodustub. Läikiv värv on pesu- ja kulumiskindel ning ei määrdu nii kergesti. Oluline on ka teada, et läikiv värv toob esile väiksemagi aluspinna ebatasasuse.

Täismatt värvikile ei kannata tavaliselt pesemist ja seetõttu sobib hästi kuivade ruumide laevärviks. Uudsed toorained võimaldavad aga ka erandeid, näiteks välisvärv Villa Akva on matt, kuid hea ilmastikukindlusega. Läikeastet saab vaadata vastu valgust, nurga alt.

Milline värvitoon valida?

Värvide tunnetus on inimestel erinev, samuti mõjutab värvi tajumist valgus, värvinäidise suurus ja värvide omavaheline kombineerimine. Siin kehtivad omad seaduspärasused:

tikk_pro_club_training_colour_card_symphony.jpg

 ✔ Hele värvitoon tundub suurel pinnal tumedam, kui värvikataloogi väikesel näidisel. Hele värvitoon muudab toa suuremaks ja avaramaks, tume väiksemaks. Tumedaks värvitud lagi toob lae madalamaks. Hele lagi ja tumedad seinad muudavad ruumi kõrgemaks.

 

 ✔ Värvitooni valides vaata kindlasti näidist ka kasutuskohale sarnases valguses. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam. Samuti on toon silmale erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kui kahtled tooni sobivuses, osta väike kogus toonitud värvi ja tee proovivärvimine.

 

 ✔ Värvipurgis on värv alati heledam kui värvinäidisel. Kuivamisel muutub toon tumedamaks ja võtab oma lõpliku, värvikaardile vastava tooni.

 

 ✔ Erinevad värvitoonid kõrvuti mõjuvad erinevalt. Näiteks roheline kollase kõrval tundub hoopis teistsugune kui roheline lilla kõrval. Ka mööbel ja toa sisustus mõjutab seinavärvi tooni tunnetust.    

 

Värvitooni valimisel võta appi Tikkurila Colour Master mobiiliäpp

 

Testi värvitooni enne värvimist

Color Test

Kui värvitoonide lai valik võtab nõutuks või ole päris kindel lõplikus tooni sobivuses, siis on heaks abimeheks Color Test väikepurk. 0,45L on paras kogus värvi, et valitud toon kodus väiksemale pinnale välja värvida ning veenduda selle sobivuses.

Vaatle värvitud pinda erinevas valguses ja kellaajal ning tunneta värvitooni sobivust teiste ruumis olevate esemetega.

 

NB! Värvitoon purgis võib erineda sinu valitud toonist. Värv muudab oma tooni kuivades.

Kuidas otsustada, milline on hea värv?

 

✔ Sulle soovitab värvi usaldusväärne isik, kes on toodet juba kasutanud - sinu sõber ei soovita sulle toodet, millega tal on halvad kogemused.

✔ Sulle soovitab värvi müüja - ta ei taha probleeme iseendale ega kauplusele.

✔ Toodet või kaubamärki reklaamitakse laialdaselt või see on turul olnud pikemat aega - kehv toode ei leia pikemas perspektiivis enam ostjat.

✔ Toote hind ei ole kõige odavam, on ilmselt tegemist hea värviga - hea asi ei saa olla väga odav, sest selles on kasutatud kvaliteetseid tooraineid ja tehnoloogiat.

 

Tutvu toodetega siin

 

Tutvu pintslite ja värvirullidega siin

 

Seina värvimine     Villa

Fotod: @annikfamily

 

Kui Sul tekib lisaküsimusi, siis võta ühendust meie Värviliiniga. Jagame tasuta näpunäited kõikideks värvimistöödeks ning anname asjatundlikke nõuandeid Vivacolori, Tikkurila ja Anza toodete kohta. Oma küsimuse saad meile saata ka e- kirjaga varviliin@ppg.com. Värviliin vastab E-R kl 9-17.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

et
on lisatud lemmikutesse.
on eemaldatud lemmikutest.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color