Puitmajade fassaadid, eriti Põhjamaises kliimas, on väga paljude erinevate ilmastikutingimuste meelevallas – vihm, lumi, jää, päike, tuul, suured temperatuuri kõikumised. See esitab puitfassaadide värvidele kõrged kvaliteedinõuded.

Puitfassaadide värvimise õnnestumine ning tulemuse pikaajaline püsimine algab aga sobivate toonide ja õigete toodete valimisest.

Villa Akva
Maja on värvitud Villa Akvaga. Fassaadi toon on 319X, piirdeliistude toon on 362X.

Toonide valimisel tasub teada, et mida tumedam ja intensiivsem on toon, seda rohkem see päikeseenergiat neelab ning seda kuumemaks fassaad läheb. Välistingimustesse sobivad pigem mahedamad ning pastelsemad toonid, et päike neid liialt kiiresti ära ei pleegitaks ja värv säiliks kaunina pikka aega. 

NÕUANNE! Vali meelepärane puitmaja toon välisvärvide värvikaardilt, sest sellel kaardil olevad toonid on testitud kestma kaunina välistingimustes, ilma et pleegiksid või luituksid.

 

Tikkurila välisvärvikaardid leiad siit

 

Maja põhjapoolsel küljel, kus päikest on vähem ning fassaad on niiskem, on probleemiks  hallitus, sinetus ja sammaldumine. Olulist rolli mängib ka fassaadi läheduses kasvav taimestik – mida lähemal see on, seda enam mõjutab see ka fassaadi olukorda. Et selliseid probleeme vältida, tasub valida puitfassaadile värvid, mis ei kogu enda külge mustust, ja sisaldavad aineid, mis ei lase puitpinnal levida hallitusel, samblal ega teistel elusorganismidel.

Maja värvimine
Foto: annikfamily

 

Mille järgi valida sobiv toode puitfassaadile?

Tänapäevased puitfassaadide värvid on enamasti veepõhised.

Veepõhised värvid on elastsed, hoiavad väga hästi tooni ega pleegi. Nendega töötamine on mugav, kuna need ei lõhna ebameeldivalt. Veepõhist värvi saab kergesti veega eemaldada töövahenditelt, riietelt, nahalt ning teistelt pindadelt, kuhu värv kogemata satub.

Puitfassaadile kõige paremini sobiv toode tuleb valida lähtuvalt sellest, millise fassaadilaudisega on tegemist (saetud, peensaetud või hööveldatud laudis) ning millist lõpptulemust soovitakse saavutada.

Värvipurgid
Foto: @annikfamily

Saetud või peensaetud puidu pind on kare. Värv nakkub karedama pinnaga väga hästi, kuid ka mustus koguneb kergemini. Karedatele puitpindadele sobib kõige paremini klassikaline kõrge kvaliteediga puiduvärv Villa Akva, mis jätab pinnale paksema kihi ning annab korraliku kaitse.

Hööveldatud puit on sileda pinnaga ning seetõttu jääb sinna vähem mustust külge, kuid ka värvi nakkumine on nõrgem. Hööveldatud pinnale sobib kõige paremini puidukaitsevärv Villa Ultima, mis katab hästi, kuid jätab siiski puidu kauni tekstuuri aimatavaks.

Kui soovid, et puidustruktuur jääks näha ja tahad tooniga puidu ilu paremini esile tuua, siis on võimalus kasutada poolläbipaistvaid värvitooteid ehk puidulasuure, näiteks Villa Lasur või Villa Lasur Akva. 

Arvestada tuleb kindlasti sellega, et värvid peavad fassaadil puidulasuuridest tunduvalt kauem vastu.
Värvikihi eluiga on ca 10-15 aastat, isegi kuni 20 aastat – olenevalt sellest, kui tugev on puit ja kui korralikult teostatud värvimistööd. Lasuuriga viimistletud pinnad seevastu vajavad ülevärvimist keskmiselt iga 5 aasta tagant.

 

Tutvu Villa toodetega brošüüris

Parima ning vastupidava tulemuse saad, kui kasutad õigeid tooteid ning teed ettevalmistus- ja värvimistööd õigesti.

 

Kui Sul tekib lisaküsimusi, siis võta ühendust meie Värviliiniga. Jagame tasuta näpunäited kõikideks värvimistöödeks ning anname asjatundlikke nõuandeid VivacoloriTikkurila ja Anza toodete kohta. Oma küsimuse saad meile saata ka e- kirjaga varviliin@ppg.comVärviliin vastab E-R kl 9-17.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

 

Vaata videost, kuidas valida värvitoodet ja -tooni puitmajale

et
on lisatud lemmikutesse.
on eemaldatud lemmikutest.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color