Kadri Saaremaalt leidis Kuressaare vanakraamipoest köögidiivani, mis esialgsel vaatlusel pärines Rootsist ja oli üpris vanake ning kulunud. Leid pani Kadril silma särama ja mõtted tööle, seda enam, et diivanit oli kööki ammu igatsetud.

 

Fotod: Kungla kodu

Diivani restaureerimine

"Esmalt eemaldasime kanga ja vaatasime, mis selle all on peidus. Seejärel tegime puidutööd, värvisime ja katsime uue kangaga," räägib Kadri.

 

Restaureerimistööd alustati diivani lahtivõtmisest. Kõigepealt tõmmati välja naelad, mis olid roostes ja murdusid. See tegevus osutus Kadri jaoks palju raskemaks, kui ta esialgu arvas.

Diivani seljatugi oli korralik ja selle sai alles jätta. Istumisosa oli täiesti ära vajunud ning tuli asendada. See aga tähendas palju rohkem tööd, kui esialgu plaanitud. Istumisosa lahti võttes selgus, et seda diivanit oli kellegi teise poolt juba kunagi uuendatud – selle eest tuli välja vana vatitekk ja tohutus koguses tolmu. 

 

"Vana asja taastamine on nagu üllatusmuna avamine – sa ei tea kunagi, mis sa seest leiad!" tõdeb Kadri.

 

Palju aega kulus ka uue kanga valimise peale. Lõpuks, peale pikki otsinguid, leiti soodne ja vastupidav mööblikangas ning tööd võisid jätkuda. 

 

Diivan
Diivani istumisosa oli täiesti ära vajunud ning tuli asendada
Diivan
Roostes naelte väljatõmbamine osutus palju raskemaks, kui talle esialgu tundus
Diivan
Ka pere lemmikloom vaatleb, kas asjad on kontrolli all

 

Töövahendid

 

Puitosade aluspind oli päris kehvake. Pärast pealmise värvikihi mahalihvimist jäi siiski palju täkkeid ja ebatasasusi. Kadri otsustas töö käigus auke ja ebatasasusi üldse mitte täita, sest pisemad kriipsud-kraapsud annavad vaid iseloomu ja näitavad, et tegu on vana ja väärika mööbliesemega.

 

vivacolor_green-line_furniture30.jpgEsmalt kandsin peale Tikkurila Otex Akva kruntvärvi ja seejärel läks peale üks kiht Vivacolor Furniture 30 poolmatti mööblivärvi, mis kuivab kiiresti ja valge toon ei kolletu ajas. 

Kadri kiitis Furniture 30 värviga töötamist, sest see oli lõhnatu ja mittetilkuv ning võimaldas luua laitmatu tulemuse: "Plaanisin katta kokku kolme kihiga (krunt + 2 kihti pealisvärvi), kuid peale esimest kihti mööblivärvi nägin, et katvus on piisavalt hea ja midagi läbi enam ei kuma. Krunt ja mööblivärv koos toimisid hästi."

Furniture 30 kuulub Green Line seeria värvide hulka, millele on antud nii Eesti Allergialiidu tunnustus kui ka Põhjamaade Ökomärgis ning need tooted on ohutud ka allergikutele.

 

Vaata tooteid siit

 

Värvimisel kasutati Anza pintsleid.

Muide, kes otsib häid pintsleid, siis minu vaieldamatuks lemmikuks on saanud Anza pintslid! Ma olen igasuguseid katsetanud, aga need on parimad!“ kiidab Kadri.

 

Tutvu kvaliteetsete Anza maalritarvetega siin

Diivani restaureerimine

Kogu restaureerimisprotsess võttis vahelduva eduga aega umbes 1,5 kuud. 

Kõige aeganõudvam töö oli pererahval diivani algosadeks lammutamine ja just seetõttu, et diivani seest tuli tohutult tolmu ja mustust ning seda ei suutnud nad kaua järjest teha. Selleks kulus meil jooksvalt mitu nädalavahetust.

 

"Kangaga katmine oli teine keeruline töö just füüsiliselt - kanga pinguldamine ja samal ajal klammerdamine nõudis kahe inimese pingutust. Kuna tegime seda esmakordselt, siis mõned korrad pidi ka tehtu lahti võtma ja mõtlema parema viisi kinnitamiseks," meenutab Kadri.

Kadri soovitab, et arvestada tuleb sellega, et suure tõenäosusega läheb vana mööblitüki restaureerimiseks veidi kauem aega, kui esialgu planeeritud - peale vaadates ei pruugi kohe kõiki vigu/paranduskohti näha ja nii lisab iga üllatus oma aja otsa. Vana mööbel ei pea peale taastamist välja nägema tutt-uus. Ka tema restaureeritud diivanil jäid roostesed hinged käetugedel alles  ning täkked-kriipsud värvi all silumata.  

Tõeliselt hinnalisi mööbliesemeid soovitab ta siiski lasta kogenud restauraatoritel taastada, kuid lihtsamaid ja teiselt ringilt leitud mööblitükke võiksid inimesed julgemalt korda teha. 


Nüüd muudkui istume ja naudime seda maailmamõnusamat diivanit meie lemmiktoas,“ on Kadri pere lõpptulemusega rahul.

 

@kunglakodu

 

Tutvu Kungla kodu tuunimisprojektidega siin

Diivani restaureerimine

Kui kahtled, millega või kuidas värvida, siis küsi nõu tasuta Värviliini telefonil 12011 või saada e-kiri varviliin@ppg.com.

Värviliin

 

Vaata ka mööbli värvimise tööjuhendeid

et
on lisatud lemmikutesse.
on eemaldatud lemmikutest.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color