Kui väiksemate laste puhul sekkusid vanemad rohkem oma lapse ruumi kujundusse, siis koolilapse puhul võiks last rohkem kaasata ja lasta tal oma ruumi üle kontrolli omada ning selle üle otsustada - see on oluline isiksuse arengus ja iseseisvumisel.
Lapsevanemana saame teda selles protsessis toetada - arutleda ja küsimusi küsida. Oluline on oma arvamusi mitte peale suruda, vaid aktsepteerida lapse soove ja tema valikuid pigem tunnustada.
Läbimõtlemine ja ettevalmistus
Enne muudatuste tegemist võta koos lapsega aega, et teha läbimõeldud otsuseid. Arutage praegust ruumikasutust, probleemkohti ja tulevasi võimalikke vajadusi. Tehke ka jooniseid ja markeerige mööbli paigutust toas, kasutades teipi. Uurige koos erinevaid kujunduslahendusi, koguge ideid internetist, ajakirjadest jne. Tutvuge toodetega ja vajadusel tehke eelarve.
Mõelge läbi erinevad funktsionaalsused - kuidas oleks kerge korda hoida, missuguste hobidega laps tegeleb, kas ruumi peab jagama õe või vennaga jne.
Magamisase
Üks kõige olulisemaid asju koolilapse toas on voodi ja hea magamisvõimalus. Kõik me teame, et hea ja kosutav uni on seotud parema elukvaliteediga.
- Turvalisus. Voodi peaks asetsema nii, et magaja tunneb end turvaliselt. Sageli tähendab see head ülevaadet akende, uste suunal (et keegi ei saaks mind ehmatada ebameeldivalt). Võimalik kasutada ka peegli abi. Turvatunnet aitab lisada ka lemmik värvitoonide kasutamine, hubane ja piisav valgus ning kujunduselementide lisamine (pildid, fotod, olulised fraasid LOVE, “Sa oled eriline” jms)
- Vaikus. Kui seina taga on müraallikaid (köök, duširuum vms), siis tuleks mõelda sellele, kuidas seinatagust müra vähendada. Üks variant on lükata riidekapp vastu seina - riided aitavad müra summutada. Võid kasutada ka kergeid vaheseinu - värvi need põnevalt ja kasuta tekstiili või korgimaterjalist lahendusi, mis aitavad heli summutada. Vaheseinad ei pea olema kandilised, vaid võivad olla ka kujundina - lained loodusest, linnamaastikud jne.
- Õige madrats (vedrustusega), padi ja sobiva paksusega tekk. Vooditekstiilid (voodipesu, voodikate, padjad) aitavad ruumis meeleolu ja vaheldust luua.
- Voodi suurus. Kas voodi on ka olesklemise koht, kus istutakse koos sõpradega? Laps soovib suuremaks kasvades kitsama voodi asemel laiemat, näiteks 1.60 m laiust voodit, sest see on tema jaoks väga oluline ajaveetmise koht.
- Voodikapp või lauake, kuhu panna olulisi asju: raamat, joogiklaas, äratuskell, telefon jms.
Hea une jaoks on oluline temperatuur ja õhu kvaliteet toas (eriti kui ust kinni hoitakse). See ei puuduta ainult uneaega, vaid ka õppimist ja muid tegevusi. Kas hoitakse akent lahti, kas puhub tuul peale, kuidas oleks turvaline jms.
Õppimiskeskkond
Laud ja tool
peavad õppimisel olema mugavad ning reguleeritavad. Laud võiks olla piisavalt suur, tihti peab sinna mahtuma ka näiteks arvuti. Tool peab olema ergonoomiline, reguleeritava kõrgusega ja toetama selga.
Elu on näidanud, et paljudele lastele meeldib õppida elutoas diivanil, söögilaua taga või voodis - see on aga oht keskendumisele ja kehale. Lapsega võiks teha kokkuleppeid, et poole ajast õpitakse oma toas.
Kapid, riiulid, korvid ja sahtlid
Korras ruum teeb ka õppimise kergemaks või pakub õppimise vahele lõõgastumist. Panipaikade puhul arvesta lapse eripäraga. Kas ta armastab korda, kas talle meeldib koristada, kas ta oskab koristada? Mõelge koos lapsega läbi, kuidas teha koristamine ja korra hoidmine lapse jaoks lihtsamaks.
Võtke kasutusele erinevad kastid ja korvid, kus on vajalikud asjad sees, miks mitte ka sildid peale panna. Lapsel on nii lihtne asju mugav võtta ja ära panna ning mis kõige tähtsam - kerge leida. Kastidele, karpidele ja korvidele saab oma näo anda värvides, kleepides ja sildistades.
Valgus
Õppimise jaoks on väga oluline valgus - nii kunstlik kui loomulik. Kunstliku valguse puhul peaks olema eraldi kohtvalgustus laual ja üldvalgustus kogu ruumis. Laualambi valgus peab paremakäelistel langema vasakult ja vasakukäelistel paremalt. Laualambi asemel võib ka olla põrandalamp, mida saab kasutada nii voodis kui töölaua taga. Ära ei tohiks unustada ka valgustusi, mis aitavad luua õdusat olemist - erineva öölambid, nn jõulutulekesed või siis jälle moodsamad lahendused - erinevad valgusribad, mida just teismelised eelistavad.
Loomuliku valguse puhul võiks aken asuda laua kõrval. Sõltuvalt vaatest ja ilmakaartest võib otse laua ees asuv aken hakata segama keskendumist (kui teised lapsed õues mängivad) ja päike võib tekitada lauale suuri kontraste. Sellisel juhul mõelge läbi, kuidas kasutada aknakatteid, mida on mugav reguleerida. Värvuste ja mustriga annab meeleolu ja hubasust luua. Mõned lihtsamad ühte tooni rulood ja kardinad aitavad ruumi üldmuljet rahustada.
Loovus, isikupära ja õdusus
Mida laps armastab teha? Mis on tema hobid? Kes on tema iidolid? Selleks, et lapse tuba isikupärasemaks muuta, tasuks mõelda nendele küsimustele, sest hobide ja lemmikute presenteerimine on ideaalne viis isikupära rõhutamiseks ja sisustuselementidena kasutamiseks.
Millised on lapse lemmikvärvitoonid? On teada, et värvitoonide eelistused muutuvad vanusega. Üldine reegel on selline, et seinte värvitoon võiks olla pigem neutraalne ja hetke lemmiktoone võiks neid värve kasutada elementidel, mida on kergem ümber vahetada (kardinad, vooditekstiilid, vaibad, pildid).
Kaasa ka laps toa ümberkujundamisse
Lapsel on kindlasti väga hea meel, kui kaasad ka toa ümberkujundamisse, sest laps soovib omada kontrolli oma asjade ja ruumi üle. Aja jooksul laste soovid ja vajadused muutuvad. Kooliajal leiab aset väga erinevaid arenguid, see ongi aeg, kus lapse isiksus ja eripära areneb - sellega on seotud ka tema ruum.
Vaata videost Lukase toa muutumise lugu
8-aastase koolipoiss Lukase tuba sai värske värvi ja põneva lahendusega täiesti uue ilme.
Vaja läks veidi värvi, julget pealehakkamist ja häid ideid. Pereemal blogija Trinaikal ideid jagus. Tulemus on imeilus! Sein värviti Vivacolori ohutu täismati seinavärviga Wall 4. Lõpliku värvitooni valimiseks oli suureks abiks Color Test värvipurgike.
Inspireeriv, mugav ja keskkonnasõbralik lähenemine
On oluline, et õpikeskkond oleks inspireeriv ja seda oleks mugav kasutada. Kõige selle loomise juures on hea, kui saaksime käituda keskkonnasõbralikult. Selle asemel, et kohe midagi uut osta, võime me “uue olemuse anda” värvidega, nii ruumi erinevate pindade värvimisel kui ka ruumielementide (mööbli) ülevärvimisel või siis hoopis värvi maha võtmisel. Näiteks võiks eelistada veepõhiseid Green Line seeria sisevärve, millele on antud nii Eesti Allergialiidu tunnustus kui ka Põhjamaade Ökomärgis. Green Line värvide puhul on viidud lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldus toodetes miinimumini ja seetõttu on need värvid tervisele ja keskkonnale ohutud. Tooted sobivad ka allergikutele.
Vaata siit ideid väikelapse toa kujundamisest
Vivacolor tooted on toonitavad Tikkurila värvikaartide järgi. Värvitoonid ekraanil ei pruugi olla täpsed, sest on edastatud elektroonselt ning nende intensiivsus sõltub kuvari seadetest. Veendu värvitooni sobivuses, kasutades spetsiaalset värvikaarti kaupluses. Võimalusel võta värvilaast kauplusest kaasa ning kontrolli värvitooni sobivust samas ümbruses ja valguses, kus seda kasutama hakkad.
Vali värvitoonid värvikaartidest
Kui kahtled, millega või kuidas värvida, siis küsi nõu tasuta Värviliini telefonil 12011 või saada e-kiri varviliin@ppg.com.